Kaip tai darau?

Didžioji dauguma mano rankų darbo gaminių iš molio yra daromi ta pačia tvarka. Visi etapai yra svarbūs ir būtini, tačiau vieniems skiriu daugiau dėmesio nei kitiems. Pavyzdžiui, dekoravimas yra mano mėgstamiausias darbelis ir prie jo aš praleidžiu daug daug valandų.


Molio išsirinkimas

Lietuvoje yra ištisi molio klodai, galima daug kur jo rasti ir išsikasti, bet tuomet teks pačiam išrinkti visus akmenėlius, priemaišas ir daug kartų jį perminkyti, kad visi oro burbulai išnyktų. Bet kokia priemaiša gali „susprogdinti“ :-) gaminį, degant keramikos krosnyje.

Aš renkuosi lengvesnį būdą – perku jį išvalytą, perminkytą ir vakuumuotą. Tereikia laikyti tinkamose sąlygose, kad molis neperdžiūtų.

blank

Minkymas

Molį, skirtą gaminiui, vis tiek reikia labai atidžiai perminkyti. Jis mėgsta būti rankų daužomas ir minkomas. Molis turi „atmintį“ ir, netinkamai išminkius, gaminys gali deformuotis.

Minkant molį, gali būt tikras, kad išsitepliosi ar susigadinsi manikiūrą.

Darbas fiziškai sunkus, bet būtinas, todėl po molio minkymo treniruotės tešlos gamyba virtuvėje – tikras juokas.

blank

Paruošimas

Čia vis dar ruošiamas molis – gaminamas blynas.

blank

Žiedimas arba formavimas

Molinius gaminius galima lipdyti, žiesti arba formuoti parengtose gipsinėse formose. Visi būdai yra savaip įdomūs ir naudojami mano dirbtuvėse.

Galima nusižiesti bet kokios formos, bet kokio dydžio molinį gaminį. Tai yra užburiantis ir intriguojantis procesas, malonus rankoms ir akims. Koks nusivylimas, kai molio gabalai laksto į šonus nuo žiedimo staklių staliuko, kur galėtų būti jau beveik baigtas gaminys!

Bet jei nori, kad išeitų lygūs, vienodi gaminiai, naudoji formas. Tuomet specialiu žiedimo staklių peiliu reikia nugremžti gaminio paviršių.

Po žiedimo galima atrasti molio ne tik ant savo kūno bet ir visuose dirbtuvių kampuose. Bet verta pabandyti!

blank

Džiovinimas

Po formavimo gaminiai turi būti džiovinami tolygiai ir ne per greitai, kad „prisiminę“ nesideformuotų. Kuo ilgiau džiūsta – tuo geriau, bet paprastai džiovinama savaitę.

blank

Dekoravimas

Dekoravimas – pagrindinė ir pati įdomiausia kelionės iš molio į gaminį proceso dalis. Dekoruoju savo rankomis teptuku ir gremžtuku. Kiekvienam gaminiui dažyti skiriu bent keletą valandų. Tam reikia didelio kruopštumo. Kiekvienas gali būti „pasikėlęs“, turėdamas savo paties sugalvotais ornamentais dekoruotą lėkštę ar dubenį. Gal nori išbandyti?

Gaminį galima dažyti poglazūriniais dažais, kurie gaminami balto molio pagrindu. Taip pat galima dažyti spalvotomis glazūromis, tačiau kai kurios yra nuodingos ir todėl gaminiai netinka sąlyčiui su maisto produktais. Aš naudoju poglazūrinius dažus, todėl, padengus gaminius bespalve glazūra, jie nėra kenksmingi ir juos galima naudoti maistui.

blank

Degimas I (710°C)

Išdžiūvę ir dekoruoti gaminiai (vadinamas „biskvitas“) keliauja į keramikos degimo krosnį, o ją turiu didžiulę ir joje molinių dirbinių telpa daug, ir reikia paplušėti, norint ją prikrauti pilną. Krovimas labai atsakingas darbas, bet tai jau daro Gintaras (mano vyras), nes nedidelė klaida gali sugadinti visus gaminius. Krosnis naudoja elektros energiją ir reikiamą temperatūrą (~710°C) pasiekia per 10 valandų.

blank

Glazūravimas

Glazūra – smulkiai smulkiai sutrintos stiklo kruopelės, sumaišytos su vandeniu. Jau vieną kartą degtas gaminys glazūra purškiamas arba į ją merkiamas. Gaminiai keliauja į krosnį vėl...

blank

Degimas II (1000°C)

Ooo, ten labai karšta!!!

 

Krosnis ir keraminiai gaminiai joje atvėsta tik per tris dienas ir, išlaukus šį laiką, galima ją atidaryti ir pažiūrėti, ar kas išėjo iš šio ilgo proceso. Tai yra smagu.

blank

VISKAS! :-)

Gaminiai baigti ir gali keliauti ant stalo.

Norite viską pamatyti savo akimis? Galiu supažindinti su gamybos procesu pavienius asmenis ar grupes. Taip pat galiu pamokyti, kaip dirbti su moliu mano dirbtuvėse ar pas jus namuose.

Apie visas paslaugas čia: Teikiamos paslaugos

Keraminių gaminių pavyzdžius žiūrėkite čia: Keraminiai gaminiai